Warunki programu

Na naszej stronie znajdziesz pełną treść ustawy o programie dopłat Mieszkanie dla młodych, szczegóły jego funkcjonowania oraz porady związane z kredytami, wyborem mieszkania i zakupem nieruchomości. A tutaj znajdziesz warunki uczestnictwa w MdM w pigułce:

1. Program trwa od 1 stycznia 2014 roku, do końca 2018 roku. Może zostać przedłużony.

2. Jego beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby, nie posiadające prawa własności lub współwłasności jakiegokolwiek mieszkania lub domu – teraz i nigdy wcześniej. W programie uczestniczyć mogą tylko osoby, które pragną nabyć pierwsze mieszkanie w życiu.

3. Program skierowany jest do osób samotnych, rodzin, osób wychowujących dzieci oraz bezdzietnych. Największe profity uzyskają jednak rodziny z dziećmi oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.

4. Aby zostać uczestnikiem programu, należy spełnić kryterium wiekowe, które określa górny limit – ukończone 35 lat. Jeśli o dopłatę ubiega się małżeństwo, liczy się wiek młodszego z małżonków.

5. W programie rejestrowane są wyłącznie zakupy nieruchomości na rynku pierwotnym.

6. Kolejne kryterium dotyczy metrażu nieruchomości. Mieszkanie nie może przekroczyć 75 m kw. (dodatkowe 10 m może mieć w przypadku, gdy kupiła je para, wychowująca minimum troje dzieci). Dom może mieć maksymalnie 100 m. kw. (110 dla rodzin wielodzietnych). Dopłatę wylicza się do maksymalnie 50 m kw. powierzchni.

7. Nieruchomość musi też spełnić limit cenowy, jaki dla każdego województwa wyznaczany jest co kwartał przez wojewodów.

8. Wsparcie obliczane jest procentowo i zależy od ceny zakupionego domu lub mieszkania. 10 proc. wartości kredytu przysługuje singlom i rodzinom bezdzietnym. 15 proc. dostaną rodziny z dzieckiem i osoby samotnie wychowujące dziecko. Jest jeszcze dodatkowa nagroda za urodzenie dziecka w ciągu najbliższych 5 lat. Wtedy beneficjent dostaje kolejne 5 proc. wartości kredytu.

9. Mieszkania nie wolno ani wynająć, ani sprzedać przez okres pięciu lat. Dopłata będzie musiała w takim wypadku zostać zwrócona. Jest jednak wyjątek. Jeśli uczestnicy programu sprzedadzą mieszkanie, by polepszyć swoje warunki bytowe i od razu kupią większe mieszkanie, do którego się wprowadzą – nie będą musieli oddawać dopłat.

Jeden komentarz do “Warunki programu”

  1. Dużo się różni od rodziny na swoim. najbardziej w mieszkaniu dla młodych boli to, że nie wliczyli rynku wtórnego do dopłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *