Może zamiast kredytu na Mieszkanie dla Młodych, zacząć starać się o mieszkanie komunalne? W Warszawie w ciągu najbliższych lat przybędzie 3 tys. takich mieszkań i będzie ich ponad 90 tys. Według obecnych przepisów można wykupić je za połowę rynkowej wartości.
Warszawa wymaga udowodnienia, że stolica jest stałym miejscem pobytu osoby starającej się o mieszkanie komunalne. Wnioskodawca musi też być bezdomny, albo pozostawać w trudnych warunkach mieszkaniowych. Ważne jest także kryterium dochodowe.
Co oznaczają poszczególne wytyczne? Za trudne warunki mieszkaniowe uznaje się zajmowanie mieszkania, w którym na jedną osobę wypada maksymalnie 6 m. kw. powierzchni, która nadaje się na stały pobyt ludzi. Nie wlicza się do niej więc komórek, niezagospodarowanych strychów etc.
Dochód jest natomiast jasno określony poprzez uchwałę Rady Miasta. Średnie miesięczne uposażenie na każdego członka gospodarstwa domowego obliczane jest na podstawie dochodów z ostatnich 6 miesięcy. Nie może przekraczać 160 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 220% kwoty najniższej emerytury dla jednej osoby (także samotnie wychowującej dziecko).
Dla kogo najpierw mieszkanie komunalne
Priorytet w uzyskaniu mieszkania komunalnego mają osoby, które mieszkają w miejscach, które nadzór budowlany przeznaczył do rozbiórki lub opróżnienia. W pierwszej kolejności rozpatrywane są także wnioski osób, mieszkających w miejskich lokalach, które nie nadają się do stałego pobytu ludzi, zgodnie z kryteriami wyznaczonymi przez prawo budowlane. Preferencje mają też bezdomni, którzy są objęci programem wychodzenia z bezdomności, pełnoletni opuszczający domy dziecka, rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka.
Warszawa pomaga w ten sposób również repatriantom, uchodźcom oraz osobom pozostającym w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej. Dotyczy to głównie niepełnosprawnych i rodzin wielodzietnych.
Ile mieszkań komunalnych w Warszawie?
Według planów władz miasta do końca 2017 roku mają powstać 733 nowe mieszkania komunalne. W ciągu najbliższych 10 lat ma przybyć 3080 nowych. Mimo tego w ostatnich latach w stolicy co roku ubywa mieszkań komunalnych. Sprzedawane są bowiem lokatorom, którzy chętnie je wykupują, bo jeszcze niedawno mogli płacić zaledwie 10 proc. ich rynkowej wartości. Teraz bonifikata wynosi 50 proc., ale nadal jest atrakcyjna. Nie ma na nią jednak szans od razu. Naliczana jest co roku. Po 10 latach najmu, każdy kolejny rok to 1 proc. bonifikaty. Dlatego mieszkania komunalne szybko znajdują nabywców. Od 1995 do końca 2013 roku lokatorzy wykupili ponad 58 tys. mieszkań. W 2007 r. Warszawa była właścicielem 99,3 tys. mieszkań, a 5 lat później już tylko 89,2 tys.
Kto dziedziczy mieszkanie komunalne
Prawo najmu mieszkania komunalnego można odziedziczyć. Reguluje to art. 691 kodeksu cywilnego. Jeśli dotychczasowy najemca umiera, jego prawo do najmu przejmuje małżonek, który był współnajemcą. Jeśli go nie ma, na kolejnych pozycjach są dzieci najemcy oraz jego małżonka, a także osoby, którym np. musiał płacić alimenty. Prawo zezwala na dziedziczenie także konkubentom, ale są oni dopiero na końcu listy i muszą udowodnić, że stale zamieszkiwali lokal w momencie śmierci partnera.
Hmmm… niby mieszkań komunalnych w Warszawie całkiem sporo, ale mam dwóch znajomych, którzy się zapisali i są na tak odległych miejscach na liście, że szkoda gadać. Już lepiej zacisnąć zęby i wziąć kredyt na mieszkanie dla młodych niż czekać nie wiadomo ile.
Mieszkań jest mało, bo nikt się z nich nie chce wymiksować. Jak już ludzie płacą ten wysoki czynsz za mieszkanie komunalne to czekają aż będą mogli wykupić. Warszawa jest droga i takie miezkanie za bezcen to skarb, więc trudno się dziwić. I to, że zapowiedzą, że zbudują wiecej to nic nie zmienia. Bo żadne się nie zwalniają, a niektóre są wykupywane i kolejka praktycznie stoi w miejscu.
Mieszkania komunalne kojarzą mi się z komuną.
To jest po prostu śmieszne.rece opadaja.
Wraz z mezem mamy 2 dzieci.obije pracujemy jednak nie stać nas na zakup własnego mieszkania.ledwo wiązemy koniec z końcem.mieszkamy u rodziców męża.niestety przy naszych dochodach i ze względu na dzieci, nikt mieszkania nie chce nam wynająć.wniisek o mieszkanie złożyliśmy ponad rok temu..do dnia dzisiejszego nasza prośba o przydział Mieszkania nie została rozpatrzona.