kup mieszkanie w warszawie

Co czwarte mieszkanie w Polsce kupowane jest w Warszawie

Średnio za mieszkanie w Warszawie płaci się 436-453 tys. zł. Najpopularniejsze – podobnie jak w innych częściach kraju – są niewielkie mieszkania dwupokojowe. W stolicy udziela się 25 proc. kredytów hipotecznych ze wszystkich zaciągniętych na polskim rynku.

Mieszkanie w Łodzi czy Bydgoszczy jest przeciętnie dwukrotnie tańsze, niż w Warszawie. Mimo tego, to właśnie w stolicy sprzedaje się co czwarte polskie mieszkanie. Warszawa jest też największym placem budowy w naszym kraju, wciąż powstają tu kolejne inwestycje, bo trend jest stały – 25% kredytów hipotecznych z całej Polski udzielanych jest właśnie na inwestycje mieszkaniowe w Warszawie. Dla porównania, także duże aglomeracje, jak Trójmiasto, Kraków czy Wrocław mają po ok. 6 proc. kredytów hipotecznych w skali ogólnopolskiej w każdym z nich.
Warszawie nie przeszkadza przy tym fakt, że jest zdecydowanie najdroższa. Związek Banków Polskich podaje, że średni koszt zakupu mieszkania wyniósł w minionym roku w Warszawie 436 tys. zł. Z kolei periodyk Dompress wyliczył, że średnio za m. kw. mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie trzeba zapłacić 7,1 tys. zł, czyli z reguły ok. 453 tys. zł.

Ceny są wysokie, bo w Warszawie nie brakuje miejsc pracy. Centrale ma tu nie tylko administracja państwowa, ale większość ogólnopolskich czy europejskich korporacji. Oddziały otwierają też światowi giganci. Mimo tego klienci – choć pogodzeni ze stawkami – i tak przy wyborze przede wszystkim kierują się ceną. Dopiero w drugiej kolejności jest rozkład pomieszczeń, który ważny jest głównie przy najmniejszych i największych mieszkaniach. Oczywiście istotna jest również lokalizacja, ale niekoniecznie musi to być dzielnica blisko centrum, bo te są zawsze najdroższe. Często ważniejsza jest odległość od przystanku metra czy kolejki SKM.

  • Najbardziej poszukiwane są lokale w gotowych już budynkach, do których można od razu się wprowadzić. Np. na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach zdecydowaliśmy się wprowadzić program „Rodzina na gotowym”, w którym oferujemy wykończone mieszkania w cenie. Przyciągnęło to wielu klientów. Tym bardziej, że od tego roku zgromadzone oszczędności muszą przeznaczyć na obowiązkowy wkład własny do zaciąganego kredytu – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

9306801315_ecfe5ec6e1_b

Gdzie najtańsze mieszkania w Warszawie?

Bez wątpienia nadal najszybciej sprzedają się mieszkania najtańsze. W przypadku Warszawy są to więc lokale za mniej niż 400 tys. zł, ale wielu kupujących zapłacić chce jeszcze mniej. Idealne – z punktu widzenia kredytobiorców – są mieszkania do 350 tys. zł. Z reguły mają więc one metraż nie przekraczający 40 m kw., ale większość deweloperów potrafi zaproponować na takiej powierzchni dwa pokoje. Najszybciej sprzedające się trzypokojowe lokale mają zazwyczaj do 55 m kw. i zarezerwowane są często jeszcze przed zakończeniem i oddaniem do użytku inwestycji.

Gdzie jednak kupimy najtańsze warszawskie mieszkanie? Przede wszystkim w odległych od centrum dzielnicach, do których nie dojeżdża metro. Nawet ok. 5 tys. zł za m kw. zapłacić możemy na Białołęce. Tanie oferty znajdziemy również w takich dzielnicach, jak Bemowo, Ursus czy na Wilanowie. Co ciekawe, dużo droższe są mieszkania na rynku wtórnym. Według specjalistów głównie dlatego, że często poszukiwane są mieszkania, do których można się natychmiast wprowadzić.

3 komentarze do “Co czwarte mieszkanie w Polsce kupowane jest w Warszawie”

  1. Nie ma co się dziwić że co czwarte mieszkanie jest kupowane w warszawie. Jest wielki napływ słoików ze wsi z całej polski a oni gdzieś przeciez musza mieszkac. No a gdzie jak nie w stolicy, zeby pochwalic sie najnowszym ajfonem i rajbanami.

  2. Najgorsze jest to że pół miasta mieszka w „sypialniach” typu ursynów, tarcho, bemowo a dojeżdza na codzien do mordoru korkując go zupełnie..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *