limity cenowe

Aktualne limity cenowe dopłat MdM

W Warszawie wzrosły pułapy cenowe mieszkań, które można kupować z dopłatami w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Limit, który obowiązywał będzie do września 2014 roku, wynosi teraz 6.126,90 zł za metr kwadratowy.

Ten artykuł jest już nieaktualny. Sprawdź aktualne limity cenowe.

 

limity cenowe warszawa

Wojewodowie mogą wyznaczać limity cenowe co kwartał. Powstają one na podstawie cen przeliczeniowych średniego kosztu odtworzenia jednego metra kwadratowego w budynkach mieszkalnych na danym terenie. Każde województwo wyznacza więc własne limity.Jak liczone są limity dopłat na „Mieszkanie dla młodych”?Ceny metra kwadratowego objętego dopłatą wzrosły w większości województw. Tylko w niektórych spadły, ale minimalnie. Generalnie o Mieszkanie dla Młodych będzie jednak łatwiej. W samej Warszawie limit wzrósł o 4,5 proc. Łatwiej też kupić mieszkanie z dopłatą w gminach przyległych do Warszawy, gdzie podwyżka była jednak mniejsza i wyniosła 1,2 proc. Rośnie więc różnica w limitach dopłat w samej stolicy i pozostałej części województwa. Wynosi ona już niemal 1,7 tys. zł. Na terenie woj. mazowieckiego trzeba bowiem znaleźć lokal w cenie do 3.715 zł za m kw. żeby liczyć na dopłatę. To niższa cena niż w siedmiu innych województwach.Limity podniesione zostały od 1 kwietnia 2014 roku i nie jest to prima aprilisowy żart, bo ustawa zezwala na zmianę ich co kwartał. Z możliwości aktualizacji nie skorzystał tylko wojewoda pomorski. Pozostali limity zmienili, ale na dwa kwartały, by uniknąć stresujących sytuacji dla wszystkich, którzy starają się o kredyt na przełomie kwartałów, a warunki zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego w II i III kwartale w Warszawie limit cenowy dopłat wyniesie 6.126,90 zł za metr kwadratowy. To więcej od poprzedniego o 260 zł. W efekcie limit cenowy dopłat MdM dla Warszawy jest nadal najwyższy w Polsce.

Mogą się więc one znacznie różnić. Wyższe są w dużych i bogatych województwach, gdzie są droższe mieszkania, a niższe w małych i biednych regionach, w których ceny nieruchomości nie są tak wygórowane.

Sprawdź aktualne limity cenowe.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/5480262389

Jeden komentarz do “Aktualne limity cenowe dopłat MdM”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *