Kredyt na Mieszkanie dla młodych droższy od tradycyjnego

W kilkunastu polskich bankach bez problemu można zaciągnąć kredyt na Mieszkanie dla młodych. Niestety w większości z nich jest to pożyczka droższa od tradycyjnego kredytu hipotecznego.

Od początku 2014 roku obowiązuje wydana przez Komisję Nadzoru finansowego rekomendacja „S”. Regulacja ta ściśle określa zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Jedną z najważniejszych zmian, jest przymus posiadania minimum 5% wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Wkład własny o tej wysokości obowiązuje tylko do 31 grudnia 2014 roku, bo co roku ma być powiększany o kolejne 5%. W 2017 roku ma wynosić 20% wartości kupowanego mieszkania, działki lub domu.

Program „Mieszkanie dla młodych” rozwiązuje ten problem, w niektórych przypadkach nawet z nawiązką. Banki uczestniczące w programie właśnie rządowe dopłaty będą traktowały jako wkład własny. Oczywiście na kredyt w ramach MdM mogą liczyć osoby spełniające warunki programu, czyli odpowiednio młode (do 35 lat) oraz kupujące mieszkanie w cenie, która nie przekracza limitów wyznaczonych przez wojewodów.

Kredyt na Mieszkanie dla młodych droższy

Niestety większość banków przygotowało niemiłą niespodziankę dla chcących zaciągnąć kredyt na Mieszkanie dla młodych. W PKO BP marża jest wyższa od standardowej o 0,1 punktu procentowego. W zamian za to nie ma inspekcji nieruchomości. Minimalna marża wynosi więc 1,69 proc. Można ją wprawdzie negocjować, ale tylko jeśli wykupimy inne produkty bankowe, np. konto dla dzieci, czy ubezpieczenie kredytu.

W banku Pekao wysokość marży zależy od wielkości wkładu własnego. Minimum to 2,09 proc., ale wtedy trzeba mieć co najmniej 10 proc. wkładu własnego. Gdy jest go mniej, marża to aż 2,35 proc. Do tego doliczyć trzeba jeszcze prowizję za udzielenie kredytu, która wynosi 1,99 proc. i trzeba zapłacić ją gotówką. Sumaryczny koszt takiego kredytu jest znacznie większy niż klasycznego, gdzie marża wynosi od 1,54 proc.

Gdzie szukać kredytów w ramach MdM?

  • Alior Bank
  • Bank BGŻ
  • Bank PBS
  • Bank Millenium
  • Bank Pekao
  • Bank Pocztowy
  • PKO BP
  • BZ WBK
  • Credit Agricole
  • Eurobank
  • mBank

Docelowo kredyty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” oferować ma 16 instytucji.

2 komentarze do “Kredyt na Mieszkanie dla młodych droższy od tradycyjnego”

  1. No i wyszło, najlepiej zarobią na tym banki, nieco mniej – ale też dobrze, deweloperzy. A my żuczki mamy 10% i mamy się cieszyć… No dobra, i tak wezmę, ale ogolę was na 20% 😛

    1. no tak. zwykli ludzie zawsze placa najwiecej.. a politycy tylko korzystaja na tych calych ukladach. przynajmniej mozna dostac taniej mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *