Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – o czym należy pamiętać?


Planując kupno własnego M trzeba poważnie zastanowić się czy nasze przyszłe lokum będzie pochodziło z rynku pierwotnego czy wtórnego. Wbrew pozorom postawienie na mieszkanie z pierwszej ręki nie jest mniej kłopotliwe. Nowych inwestycji, szczególnie w dużych miastach, jest sporo, jest więc w czym wybierać. Jednak, jak się często okazuje, i w tym przypadku bardzo łatwo o wpadkę. Jeśli więc nie chcesz żałować swojej decyzji, dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

141993927583264600Sprawdź na co możesz sobie pozwolić

Określenie swojej zdolności kredytowej to w zasadzie pierwszy krok, na drodze do własnego M. To jakimi środkami będziemy dysponować, będzie miało istotny wpływ na to, za jakimi nieruchomościami należy się rozglądać.

Decydując się na mieszkanie z pierwszej ręki, należy pamiętać, że koszty związane z jego zakupem to dopiero początek. Sporo środków pochłonie również jego wykończenie. Bez kolejnych kilkudziesięciu tysięcy złotych w zasadzie się nie obejdzie. Dlatego warto przynajmniej spróbować negocjować z developerem cenę lokalu. W wielu przypadkach udaje się ją obniżyć i to nawet o 10 proc.

Weź pod lupę inwestora

Wybór właściwego dewelopera to kolejna kluczowa kwestia, z którą muszą się zmierzyć potencjalni nabywcy. O aferach dotyczących nieuczciwych inwestorów, nieruchomości, które pochłonęły oszczędności całego życia i nigdy nie powstały bywa głośno. Aby samemu nie dać się naciągnąć, koniecznie należy wziąć pod lupę dewelopera.

Najłatwiej sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym. Kolejną czynnością powinno być ustalenie sytuacji finansowej firmy. Tu pomocny okaże się Krajowy Rejestr Długów. Dobrym sposobem na ustalenie wiarygodności dewelopera jest również przyjrzenie się jego wcześniejszym inwestycjom. Ich jakość to jedno. Istotne jest również to, czy klucze trafiły w ręce właścicieli w terminie. Sporo informacji można znaleźć również w internecie. Warto przejrzeć fora i lokalne serwisy. Jeśli firma była głównym bohaterem jakiegoś głośnego skandalu, na pewno znajdziemy coś na jej temat.

Zanim podpiszesz

Lokalizacja to kolejny czynnik, który powinien pomóc nam w doborze właściwego lokum. Nowe inwestycje najczęściej powstają na obrzeżach miast. Z jednej strony daje to możliwość rozkoszowania się ciszą i spokojem, z drugiej jednak pokutuje sporą odległością do centrum.

Jeśli więc zależy nam na dobrze skomunikowanej okolicy, postawienie na inwestycję bardziej serca miasta będzie dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że zawsze wiążę się to z wyższą stawką na metr kwadratowy.

Kolejną pochodną ceny mieszkania jest również jego metraż. Co prawda cena jednostkowa za duże mieszkania (mające ok. 100 m kw) potrafi być niższa od stawki za mniejsze lokale (np. mające 50 m kw) nawet o 1000 złotych i tak łatwiej będzie nam kupić to mniejsze lokum. W takiej sytuacji sprytnym rozwiązaniem, pozwalającym zachować spory metraż a jednocześnie atrakcyjną ceną jest adaptacja poddaszy na lokale dwupoziomowe.

Zawsze warto również dopytać, czy cena prezentowana przez dewelopera zawiera koszt garażu czy miejsca postojowego. Niektórzy inwestorzy wymagają na kupujących konieczność ich dokupienia. Jednak to czy ten dodatkowy wydatek jest nam rzeczywiście potrzebny jest indywidualną kwestią, dlatego nie warto pozwolić sobie na to, by nam go narzucono.

Autor: Wojtek Chentkiewicz – Dom.Money.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *