W Programie MDM tylko nowe mieszkania

Tylko nowe mieszkania od deweloperów można kupować w ramach rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych. Na ukłon w stronę nabywców i pomoc w rozwoju rynku wtórnego nie zgodzili się senatorowie.

Szansa na to, by program obejmował także mieszkania na rynku wtórnym była jeszcze do 17 października 2013 roku. To wtedy Senat głosował nad zmianami zaproponowanymi przez posłów – głównie opozycji. I skończyło się tak, jak zazwyczaj kończą projekty mniejszości, nie mającej przewagi podczas głosowania – wszystkie poprawki zostały odrzucone. Nie ma szans na dopłatę, nawet jeśli cena mieszkania mieści się w publikowanych przez wojewodów limitach.

Ile dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych?

Mieszkanie dla młodych kupować można od 1 stycznia 2014 roku do końca roku 2018. Już pierwszego dnia podpisano umowę na pierwszy kredyt, którego udzielono w Poznaniu. Na dopłatę liczyć mogą jedynie osoby, które nie ukończyły 35 lat oraz nigdy nie posiadały własnego mieszkania. Warto podkreślić, że nie liczy się wyłącznie czas, w którym składany jest wniosek. Beneficjent musi kupować pierwsze mieszkanie w życiu.

Jakie można dostać dopłaty?

  1. 10% wartości kupowanej nieruchomości jeśli jesteś osobą samotną, albo jesteście rodziną, ale nie posiadacie dzieci.
  2. 15% wartości kupowanej nieruchomości jeśli jesteście rodziną wychowującą dzieci.
  3. Dodatkowe 5% wartości kupowanej nieruchomości, jeśli w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości urodzi się w rodzinie przynajmniej jedno dziecko.

Jakie kupić mieszkanie?

Mieszkanie nie może przekraczać określonego w ustawie metrażu. Maksymalnie może mieć 75 m kw. lub 10 więcej gdy w rodzinie jest co najmniej troje dzieci. Limit dla domu 100 m kw. lub 10 więcej, gdy jest min. trójka dzieci. Dopłata liczona jest i tak do 50 m. kw. Poza tym cena nie może być wyższa, niż określona przez wojewodów w limicie.

Jeden komentarz do “W Programie MDM tylko nowe mieszkania”

  1. Ciekawe czy zmienią w przyszłym roku, jak się okaże, że mieszkania nowe się w limitach skończyły? Mieszkanie dla młodych powinno być dostępne także na rynku wtórnym. To jest Warszawa, a nie Białystok i takie ograniczenia nie powinny mieć miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *