1 września 2015 roku weszły w życie nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Teraz nieruchomości kupowane z dopłatą mogą pochodzić także z rynku wtórnego. Rosną też kwoty dopłat, a najwięcej zyskać mogą osoby wychowujące co najmniej troje dzieci.
Mieszkanie dla młodych również na rynku wtórnym
Przez ostatnie miesiące najwięcej dyskusji było na temat ograniczenia programu Mieszkanie dla Młodych jedynie do mieszkań z rynku pierwotnego. Ku uciesze większości – oprócz deweloperów – zainteresowanych programem, można już kupić mieszkanie z dopłatą także na rynku wtórnym.
Wcześniej na spłatę części kredytu hipotecznego mogliśmy liczyć wyłącznie w przypadku zakupu mieszkania wprost od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie dozwolone są także mieszkania, które są efektem przebudowy innych lokali. Mieszkanie nie musi więc być nowe, może być też zbudowane metodą gospodarczą. Powierzchnia użytkowa mieszkań, od której liczona jest dopłata w programie MdM pozostaje bez zmian i wynosi 75 m kw. dla mieszkań oraz 100 m kw. dla domów. W przypadku, gdy o dopłatę występuje rodzina wychowująca co najmniej troje dzieci, powierzchnia mieszkania może sięgnąć 85 m kw., a domów 110 m kw.
Limit wieku nadal bez zmian
Limit cenowy programu MdM może być nadal zmieniany raz na kwartał, ale większość wojewodów dokonuje korekt co sześć miesięcy, bo ceny nie zmieniają się tak dynamiczne, a nawet niewielkie korekty mogą skomplikować podpisanie umowy kredytowej. Limit cenowy nadal oblicza się tak samo w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, ale na rynklu wtórnym jest on niższy o 10%.
Łatwiej będzie też zaciągnąć kredyt hipoteczny, który będzie uznany w programie Mieszkanie dla Młodych. Pożyczkę można wziąć z dowolną osobą, ale najważniejsze, by przynajmniej jeden z beneficjantów spełniał warunki dotyczące wieku, czyli nie miał ukończonych 35 lat.
Masz co najmniej troje dzieci? MdM z większą dopłatą
Do tej pory wszyscy, którzy chcieli przystąpić do programu Mieszkanie dla Młodych, nie mogli wcześniej być ani właścicielami, ani współwłaścicielami żadnego lokalu mieszkalnego – domu czy mieszkania, nawet spółdzielczego. Teraz obostrzenie to zostało zniesione dla osób, które wychowują co najmniej trójkę dzieci. Mogą też dotrzymać wyższe dopłaty do mieszkań i domów. Dla wszystkich limit metrażu pozostaje bez zmian i dopłaty MdM liczone są do 50 m kw. w przypadku mieszkania i 70 m kw. w przypadku domu. Ale rodziny wielodzietne mogą otrzymać dopłatę do 65 m kw.
Wyższe dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych
- 10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej dostaną osoby i rodziny bezdzietne.
15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej przypisane jest osobom i rodzinom z jednym dzieckiem.
20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej dostaną osoby i rodziny wychowujące dwoje dzieci.
30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej przewidziano dla wychowujących co najmniej troje dzieci.
Jest jeszcze dodatkowe 5% dopłaty dla każdej osoby lub rodziny, której w ciągu 5 lat od dnia podpisania umowy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.
Banki udzielające kredytów hipotecznych w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”:
- PKO Bank Polski S.A.
- Bank Pekao S.A.
- Getin Noble Bank S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- Alior Bank S.A.
- SGB – Bank S.A.
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
- Bank Millennium S.A.
- Euro Bank S.A.
- Deutsche Bank Polska S.A.
- Bank Zachodni WBK S.A.
- Raiffeisen Bank Polska S.A.