Minimalny wzrost limitów cenowych na Mieszkania dla Młodych w Warszawie

Zarówno w Warszawie, jak i gminach bezpośrednio przyległych do stolicy oraz pozostałej części województwa mazowieckiego rosną limity na mieszkanie dla młodych w II i III kwartale 2015 roku.

Po wzroście cen limit cenowy na mieszkanie dla młodych w Warszawie sprawia, że 10 proc. mieszkań w stolicy spełnia warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Limity wzrosły jednak minimalnie. W samej Warszawie trzeba teraz znaleźć mieszkanie, które kosztuje mniej niż 6588,32 zł za ma kw. Limit wzrósł więc zaledwie o 5,18 zł za m kw, czyli 0,1 proc. Większy wzrost limitu miał miejsce w przypadku gmin bezpośrednio sąsiadujących z Warszawą. W nich należy obecnie szukać mieszkań kosztujących do 4643,80 zł za m kw., czyli o 38,04 zł (0,8 proc.) więcej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. Podobny wzrost mamy też w stosunku do lokali budowanych w pozostałej części województwa mazowieckiego, gdzie w II i III kwartale 2015 roku można wydać maksymalnie 3862,33 zł za m kw., podczas gdy w I kwartale tego roku limit był niższy o 31,7 zł (0,8 proc.) za ma kw. i wynosił 3830,63 zł za m kw.

Obecnie w Warszawie na rynku pierwotnym jest w sprzedaży 4334 mieszkań. Według analityków Home Broker wszystkie limity MdM w Warszawie spełnia 10,6 proc. mieszkań, sprzedawanych przez deweloperów. Wzrost limitów jest niewielki, ale warto zauważyć, że to kolejny kwartał, w którym stawki dla Warszawy i okolic rosną.

Jak oblicza się limity w programie Mieszkanie dla Młodych?

Limity publikuje wojewoda mazowiecki. Powstają na podstawie tzw. wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie. Oblicza się je na podstawie średniej arytmetycznej z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika, który aktualizowany jest co sześć miesięcy. Ta średnia powiększona o 10 proc. jest limitem na zakup Mieszkania dla Młodych z dopłatą.

Jeden komentarz do “Minimalny wzrost limitów cenowych na Mieszkania dla Młodych w Warszawie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *