mdm warunki

Mieszkanie dla Młodych to kontynuacja Rodziny na swoim?

Różnią się kryteriami dotyczącymi zarówno ludzi, ich stanu formalno-prawnego, a nawet podejściem do rynku nieruchomości. Oba rządowe programy mają jednak pomagać młodym ludziom w zakupie własnego mieszkania.

Ostatni dzień obowiązywania programu „Rodzina na swoim” upłynął 31 grudnia 2012 roku. Potem rządzący długo zastanawiali się czy powinien być kontynuowany, a jeśli tak, to w jakiej formie. Warunki nowego projektu opracowywano niemal rok, ostatecznie od 1 stycznia 2014 roku można ubiegać się o „Mieszkanie dla młodych”.

Teoretycznie oba programy są podobne, bo nadrzędny cel jest niemal identyczny – młodzi ludzie mają zyskać większy dostęp i możliwości na zakup własnego mieszkania. „Rodzina na swoim” pozwoliła kupić własne „M” taniej aż 181,5 tys. osób. Według ekspertów, obecnie obowiązujący program ma dać podobne efekty. „Rodzina na swoim” trwała jednak przez sześć lat, a „Mieszkanie dla młodych” będzie można kupować rok krócej, bo program kończy się ostatniego dnia grudnia 2018 roku.

Systemy dopłat są jednak całkiem odmienne. Oba odnoszą się do kredytu, ale w Rodzinie na swoim dopłaty były przez okres ośmiu lat. Obecnie wypłata następuje w momencie zakupu, a kolejna może pojawić się jeśli w ciągu 5 lat w rodzinie urodzi się dziecko.

W programie Mieszkanie dla młodych nie można jednak kupować mieszkań i domów na rynku wtórnym, na co zezwalał regulamin poprzedniego programu. Wiele z ponad 180 tys. osób skorzystało z tej możliwości. Podobnie jak z dopłat do domów, budowanych metodą gospodarczą. Obecnie nie można sobie na to pozwolić, wybór został zawężony wyłącznie do nowych mieszkań, które nabywać można od deweloperów. Dopłaty ograniczone są również powierzchniowo. Kiedyś dom mógł mieć nawet 140 m. kw., obecnie to maksymalnie 110 m. kw. i to tylko dla rodzin z minimum trójką dzieci. Limit dla pozostałych to 100 m. kw. Jeszcze mniejsze muszą być mieszkania, których metraż wynosić może odpowiednio 85 m. kw. i 75 m. kw.

Poprzedni program nie wprowadzał limitu wiekowego. Rodzina na swoim mogła być zarówno młoda, jak i już mocno doświadczona. Mieszkanie dla młodych przeznaczone jest wyłącznie dla osób, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. Do tego dochodzi czynnik prorodzinny – rodziny z dzieckiem dostają 15% dopłaty, przy 10% dla osób bez dzieci. Dodatkowe 5% trafi do osób lub rodzin, którym w ciągu najbliższych 5 lat urodzi się dziecko (pierwsze lub kolejne).

4 komentarze do “Mieszkanie dla Młodych to kontynuacja Rodziny na swoim?”

  1. Daleki jestem od teorii spiskowych, ale oba programy są kontynuacją przede wszystkich dla banków. Teraz też deweloperzy swoje zarobią, bo wcześniej był rynek wtórny. Na szczęście i my – małe żuczki – możemy sobie dziabnąć co nieco, więc trzeba brać póki dają. Bo pewnie trzeciego programu już nie zrobią.

    1. Zrobią trzeci, czwarty i piąty program. Uwierz mi. To za duże pieniądze żeby je sobie odpuścili. „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie dla młodych”….. jeszcze dorobią programy „lokal dla młodocianych”, „apartament dla słoika” i „kontener dla cygana” … zobaczycie

  2. Rodzina na swoim miała jasne i klarowne zasady, mieszkanie dla młodych to kombinacje, które każą doszukiwać się drugiego dna. Nie jestem zwolennikiem „sztucznej mgły w Smoleńsku”, ale nigdy nikt nie powiedział dlaczego rynek wtórny został z tego programu wykopany. Rozumiem, że wspieranie budownictwa etc, ale gospodarka to też obrót, a nie tylko wytwarzanie.

    1. Wszystko to poto zeby Tusk z Komorowskim mogli sie nachapac i nabrac jak najwiecej pieniedzy podatnikow. Przeciez wiadomo jak to sie dzieje w tym kraju. Wszyscy kradna. same przekrety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *