Mieszkanie kupuj z głową!

To nie żadna tajemnica – ceny mieszkań w Warszawie należą do najwyższych w Polsce. Czy to znaczy, że na zakup mieszkania w stolicy mogą sobie pozwolić tylko bardzo majętne osoby? Niekoniecznie. Wystarczy dokładnie prześledzić rynek ofert, aby znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji i rozsądnej cenie.

Czy mieszkanie w Warszawie to luksus?

Ceny mieszkań w Warszawie są bardzo zróżnicowane, w zależności od dzielnicy, w której poszukujemy nieruchomości. Osoby planujące zakup mieszkania w Śródmieściu powinny być przygotowane na to, że za 1m2 lokalu zapłacą aż ok. 10.300 zł, z kolei osoby, dla których zamieszkanie w jednej z peryferyjnych dzielnic nie stanowi problemu, mogą kupić mieszkanie np. na Białołęce, płacąc za nie niemal o połowę mniej, bo ok. 5761 zł/m2*. Problem zaczyna się wtedy, kiedy chcemy nabyć mieszkanie w stosunkowo niskiej cenie i w dzielnicy dobrze skomunikowanej z centrum miasta. Wtedy warto rozważyć zakup mieszkania na Bemowie.

my-bemowo-2

Postaw na Bemowo

Bemowo to dzielnica o wielu atutach. Dużo terenów zielonych, dobrze rozwinięta infrastruktura i dogodna komunikacja z centrum Warszawy sprawiają, że na Bemowie mieszka się komfortowo. Jednocześnie ceny nowych mieszkań, w porównaniu z sąsiadującą Wolą (ok. 7463 zł/m2) czy  Bielanami (7734 zł/m2) wypadają stosunkowo korzystnie – za metr kwadratowy mieszkania trzeba tu zapłacić ok. 6812 zł*.

Mieszkania na Bemowie cieszą się wysokim zainteresowaniem ze strony osób poszukujących mieszkania w Warszawie, a samo Bemowo cechuje się szybkim tempem sprzedaży lokali. Najchętniej kupowane są tu mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni ok. 40-50 m2. Oferty mieszkań na Bemowie są bardzo zróżnicowane, wahają się w przedziale od 6 500 zł do aż 10 000 zł/m2. Dopiero ich dokładna analiza pozwala wyłowić bardzo atrakcyjne cenowo opcje” –  tak sytuację na rynku mieszkaniowym na Bemowie komentuje Tomasz Kołodziejczyk, dyrektor firmy Red Net, która w lipcu 2015r. przeprowadziła analizę rynku mieszkaniowego na Bemowie.

W porównaniu z sąsiedzkimi inwestycjami, wybija się oferta MY Bemowo 2, drugiego etapu inwestycji, zlokalizowanej przy ul. Batalionów Chłopskich, gdzie podczas Dni Otwartych, które odbędą się 2-4 października 2015r., pierwszych 60 nabywców będzie mogło oszczędzić pieniądze, kupując mieszkanie w unikatowej ofercie – już od 5200 zł/m2, a dodatkowo otrzymać voucher na zakup modnego i profesjonalnego roweru miejskiego Plumbike.

Ile będzie cię kosztować wykończenie mieszkania?

Wiele osób, rozważając zakup mieszkania, analizuje swoje możliwości finansowe głównie pod kątem kosztu samego lokalu, często zapominając o bardzo istotnej kwestii wykończenia mieszkania. A są to znaczące koszty. Przyjmijmy, że kupujemy na Bemowie 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 40m2. Biorąc pod uwagę przeciętną cenę 1m2 w tej dzielnicy, zapłacimy za nasze mieszkanie w stanie deweloperskim około 272 480 zł*. Szacuje się, że średni koszt wykończenia mieszkania zaczyna się od 500 zł/m2***. W takim przypadku wykończenie naszego 40-metrowego mieszkania powinno nas kosztować minimum 20 000 zł***. Ale zapewne będzie to znacznie wyższa kwota…

Kafelki, sprzęt, podłogi…ile za to zapłacę?

Najczęściej najbardziej kosztochłonne okazuje się wykończenie kuchni, do której potrzebujemy, kafli ściennych lub modnego ostatnio szkła, gresu podłogowego, listew wykończeniowych, chemii budowlanej, których łączny koszt to około 3500 zł***. Musimy też pamiętać o kosztach związanych z zakupem mebli i sprzętu AGD (piekarnika, zmywarki, okapu, płyty grzewczej, lodówki) oraz o instalacji oświetlenia. Szacunkowy koszt sprzętu i mebli ze średniej półki cenowej wynosi 6500 zł***. Doliczmy jeszcze do tego wynajęcie ekipy fachowców, którzy zainkasują od nas około 6000 zł***. W nowym budownictwie często zdarza się, że zamiast odrębnej kuchni mamy salon z aneksem kuchennym, toteż należy tu również uwzględnić koszt wykończenia salonu (położenie podłogi, pomalowanie ścian, zamontowanie oświetlenia). Resumując, za wykończenie kuchni połączonej z salonem i częścią jadalną zapłacimy około 22 000 zł***.

Drugi znaczący koszt to wykończenie łazienki. Za płytki naścienne i podłogowe, niezbędną chemię budowlaną,  zestaw podstawowych urządzeń sanitarnych (kabina prysznicowa z brodzikiem lub wanna, baterie do prysznica i umywalki, toaleta, umywalka), oświetlenie (plafon, kinkiet), lustro, wraz z wynagrodzeniem fachowców zapłacimy przynajmniej 11000 zł***.

Tańszym etapem prac będzie wykończenie sypialni. Koszty położenia podłogi, pomalowania ścian, zamontowania karniszy i podstawowego oświetlenia wraz z wykonaniem prac nie powinny przekroczyć 3000 zł***. Z kolei za wykończenie przedpokoju zapłacimy około 1500zł.***

Podsumowując, poszczególne etapy wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim, przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej będą nas kosztować 37 500zł***.

Łazienka: 11 000. zł

Przedpokój: 1 500 zł

Kuchnia z aneksem i salonem:  22 000 zł

Sypialnia: 3 000 zł

SUMA: 37 500 zł

Mierz siły na zamiary

Dodatkowe 37 tysięcy złotych to nie jest mała kwota, zwłaszcza dla młodych osób, które kupując swoje pierwsze mieszkanie, muszą się liczyć z ograniczonym budżetem. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, warto przeanalizować dokładnie dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich. A każdą złotówkę, zaoszczędzoną na zakupie lokalu, można przeznaczyć na jego wykończenie. Na rynku bemowskim bez wątpienia najkorzystniejszą ofertę proponuje deweloper Nexity.

Zakup ok. 40-metrowego mieszkania w 2. etapie naszej inwestycji My Bemowo, w cenie 5200 zł/m2 to koszt ok. 208 000 zł. Kupując tu mieszkanie, można zaoszczędzić ponad 64 000 zł w porównaniu z przeciętnymi cenami mieszkań w okolicy, tym bardziej, że wszystkie lokale będą dostępne w programie MDM. Za taką sumę kupujący może wykończyć swoje mieszkanie dokładnie tak, jak sobie to zaplanuje lub przeznaczyć oszczędności na realizację innych planów” – podsumowuje Adam Dąbkowski, Dyrektor Generalny Nexity Polska.

 Więcej informacji: http://mybemowo.pl/

Przypisy:

* Emmerson Evaluation. E-Valuer Index 2015. Analiza cen transakcyjnych i prognozy dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce – rynek pierwotny i wtórny. Warszawa, 2015. Dostępne na: http://www.emmerson-evaluation.pl/wp-content/uploads/2015/02/e-valuer_2015_final.pdf [Ostatni dostęp: 18.07.2015].

** Rednet Consulting. Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym w Warszawie oraz w dzielnicy Bemowo, przygotowana na zlecenie Nexity Polska. Warszawa, 2015.

*** Analizy wykonane w oparciu o kalkulator budowlany, dostępny pod adresem http://kb.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *