Mieszkanie z dopłatą w Warszawie – idealne rozwiązanie dla młodych


Rządowy program Mieszkanie dla Młodych miał być ogromną szansą dla 20- i 30-latków planujących zakup mieszkania. Dane z pierwszego roku obowiązywania MdM wskazują jednak, że zainteresowanie programem nie było tak duże, jak się spodziewano. Czy 2015 rok przyniesie jakieś zmiany?

142305067682798600Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych – rządowe pomysły w praktyce
Program Rodzina na Swoim, obowiązujący w latach 2007–2012, skusił ponad 150 tys. kredytobiorców do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie. W ramach programu przez pierwsze 8 lat spłacania kredytu 50% każdej raty pokrywało państwo. Nie trudno zatem obliczyć, że w tym roku osoby, które jako pierwsze skorzystały z RnS, czeka znaczny comiesięczny uszczerbek w domowym budżecie.

Inne zasady, według znawców rynku nieruchomości znacznie bezpieczniejsze pod względem spłacalności zobowiązań kredytowych, ma funkcjonujący od stycznia 2014 roku program Mieszkanie dla Młodych. Osoby korzystające z MdM otrzymują dopłatę do wkładu własnego, który muszą wpłacić, zaciągając kredyt hipoteczny.

Mieszkanie dla Młodych – funkcjonowanie programu w 2014 roku

Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku w całym kraju wykorzystano tylko 35% środków przeznaczonych na dopłatę do mieszkań dla młodych. Z 600 mln złotych zarezerwowanych w budżecie wykorzystano zaledwie 210 mln złotych. Warto jednak zaznaczyć, że aż 19% pieniędzy przeznaczonych na realizację programu Mieszkanie dla Młodych w 2015 roku zarezerwowano już w roku ubiegłym. Władze są zresztą na tyle optymistyczne, że budżet MdM wzrósł w 2015 roku do 715 mln zł. Z perspektywy warszawskiego rynku pierwotnego to o tyle pozytywna informacja, że to właśnie w stolicy jest największa dostępność mieszkań spełniających warunki programu (według danych za III kwartał 2014 roku 11,7% spośród wszystkich nieruchomości z rynku pierwotnego spełniało warunek cenowy – maksymalnie 6126,9 zł/m2), a sam MdM cieszy się tutaj największą popularnością spośród wszystkich polskich aglomeracji.

Zmiany w zasadach programu MdM

Zmiany w zasadach programu i zwiększenie wymaganego wkładu własnego sprawia, że inwestorzy i kredytodawcy patrzą na nowy rok lepiej niż na poprzedni. Przewiduje się, że konieczność wniesienia 10-proc. wkładu własnego (do tej pory wymagana była wpłata 5% równowartości lokalu kupowanego z kredytem hipotecznym), sprawi, że kredytobiorcy będą mieli mniejsze problemy ze spłatą rat.

W samym programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono od 2015 roku cztery istotne zmiany. Rząd pochylił się nad rodzinami wielodzietnymi, i tak od stycznia br. rodzice dwójki pociech mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 20% wartości nieruchomości, a przy trójce wzrośnie ono do 25% (do tej pory rodzinom o modelu 2+2 lub 2+3 przysługiwało 15-proc. dofinansowanie). Od 2015 roku w programie można wziąć udział, nawet zaciągając kredyt z osobą spoza rodziny, albo będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Warto zwrócić również uwagę na możliwość dofinansowania do zakupu lokalu, który powstał poprzez adaptację lub przebudowę, np. stryszku w kamienicy.

Ursynów – ciekawa dzielnica i mieszkania z dopłatą

Jedną z warszawskich dzielnic, w których chętnie zamieszkują młodzi, jest Ursynów. Tutaj również nie brakuje mieszkań spełniających wymogi programu Mieszkanie dla Młodych. Inwestycją, na którą bez wątpienia warto zwrócić uwagę, jest Central Park Ursynów. Osiedle zostało stworzone nie tylko z myślą o młodych i przebojowych mieszkańcach Warszawy, bo z wygody lokalizacji i zieleni wokół osiedla z radością korzystać będą również rodziny z małymi dziećmi. Central Park Ursynów jest doskonale skomunikowany ze Śródmieściem, Mokotowem i Ursynowem, a dzięki stacji rowerów miejskich zlokalizowanej tuż przy osiedlu każdy mieszkaniec będzie mógł wygodnie poruszać się jednośladem po okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *